CHARAKTERYSTYKA
Nie ulega wątpliwości, że każde urządzenie mechaniczne, prędzej czy później, będzie wymagało konserwacji. Ta sama zasada dotyczy również klimatyzatorów, które w procesie chłodzenia wytwarzają ogromną ilość wilgoci, która z kolei sprzyja rozwojowi wielu – szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka – mikroorganizmów. Jak czyścić klimatyzację? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Pomimo, że sam klimatyzator jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, to jednak jego działanie związane jest ściśle z przepompowywaniem dużej ilości ciepła przez tzw. wymienniki ciepła – parownik i skraplacz. Ponieważ w powietrzu znajduje się nie tylko pył i kurz, ale również zarodniki grzybów, bakterii i pleśni, to możemy być pewni, że prędzej czy później znajdą się one na powierzchni wymienników i wentylatora. Co to właściwie oznacza? A no to, że po pewnym czasie klimatyzacja, poza zimnym lub ciepłym powietrzem, będzie również „wyrzucała” w naszą stronę wszystkie te substancje.
Jeżeli zależy nam na tym, aby klimatyzacja działała bez zarzutu, to powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu znajdującego się w niej filtra. Ciężko podać sztywne ramy czasowe, jednak przyjęło się, że filtr powinien być czyszczony raz na 1-3 miesiące, ale wszystko zależy oczywiście od tego, jak dużo brudu się na nim znajduje.
Klasyczne filtry (tzw. grube) należy przemywać łagodnym środkiem czyszczącym, najlepiej w połączeniu z niewielką ilością środka grzybobójczego. W przypadku filtrów, które zatrzymują małe cząstki brudu, konieczna jest okresowa wymiana. Najczęściej filtry umieszczone są w takim miejscu, aby użytkownik mógł czyścić je samodzielnie, bez konieczności wzywania serwisu, jednak nie jest to regułą.
O ile z czyszczeniem filtra poradzi sobie laik, o tyle problem zaczyna się w momencie, w którym zmuszeni jesteśmy wyczyścić wnętrze i podzespoły urządzenia. Do takich prac najlepiej wezwać fachowy serwis. Czyszczenie całego urządzenia należy przeprowadzać minimum raz do roku.